Totalul afișărilor de pagină

joi, 3 mai 2012

Review: produse La Roche-Posay

In primul rand as vrea sa va spun ca eu am tenul gras si foarte sensibil. Am avut o acnee de toata frumusetea o perioada de timp, asta pana m-am hotarat sa ma duc la dermatolog si am inceput bine-cunoscutul tratament cu Retin-A. Dupa un tratament de un an si jumatate, poate chiar mai mult, acneea a disparut complet ( imi mai apar cosuri cand si cand, dar e ok fata de ce a fost ), dar tenul meu a devenit foarte sensibil. Sincer cred ca tinde spre un ten cuperozic. Am pete rosii in zona pometilor si trebuie sa am foarte mare grija la orice pun pe fata. Din cate am auzit, cuperoza poate fi si ereditara, si cum mai am cazuri in familie, nu prea am ce sa fac.

Revenind la subiectul nostru de astazi, La Roche-Posay.. Eu am descoperit gama asta de produse cand faceam tratamentul anti-acnee. Dermatologul mi-a recomandat crema Hydraphase Legere, pentru ca tratamentul imi usca pielea foarte tare.



Ce spun ei: Crema Hydraphase Legere asigura hidratarea intensa si de durata a tenului.
Crema este ideala pentru orice tip de ten, gratie dublei inovatii - un polimer care elimereaza hidratantii activi in straturile superficiale ale pielii prin difuziune continua si un flacon anti-contaminare, care garanteaza prospetimea si eficacitatea activilor pana in ultima zi de tratament.
Compozitie: Apa termala La Roche Posay, polimer, glicerina.

Unul dintre lucrurile care mi-au placut foarte tare a fost faptul ca are putin ingrediente, ca si majoritatea produselor La Roche-Posay. Imi place ca intra repede in piele, nu ingrasa tenul, hidrateaza foarte bine si se potriveste la fel de bine tenului meu sensibil de acum, la fel cum se potrivea celui acneic de atunci.

Un alt produs, de data asta de curatare a fetei, este solutia micelara Effaclar, tot pentru ten gras si sensibil. Am cautat mult timp produse de curatare pentru ten gras si sensibil, dar am observat ca de cele mai multe ori tenul sensibil e asociat cu cel uscat, ceea ce mie mi se pare complet gresit. Asa ca am fost foarte incantata cand am gasit solutia asta micelara, mai ales ca nu are sapun, coloranti, alcool sau parabeni. Pe ea scrie ca are efect calmant si anti-iritant, ceea ce este foarte adevarat.


Ultimul de pe lista, dar la fel de important ca si celelalte, este gelul spumant purifiant Effaclar, pentru piele grasa si sensibila. La fel, fara sapun, alcool, coloranti sau parabeni si cu destul de putine ingrediente, este un gel bun de curatare daca ai tenul cu probleme. Eu una nu pot sa il folosesc zilnic, pentru ca apa de la chiuveta imi usuca fata foarte tare. Am incercat sa ma spal cu apa plata, dar e mai complicat si mult mai putin practic :)) Dar dintre toate gelurile incercate, asta imi usuca cel mai putin fata. Si mi se pare ca este si cel mai avantajos produs La Roche, avand in vedere ca are 400 ml si pretul nu e foarte mare.



Imi cer scuze ca nu am reusit sa fac poze la primele doua produse, dar le-am terminat de vreo saptamana si acum incerc ceva nou. O sa fac un review cat de curand cu o alternativa ceva mai ieftina a solutiei micelare.

NEXT: Olay Day Fluid pentru ten normal/gras

Pupici :)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu