De data asta o sa incerc sa fac un review cat mai scurt, ca sa nu va plictisesc prea tare :D
Ce spun ei: "Este un hidratant facial zilnic, conceput special pentru a oferi pielii tale tot ceea ce are nevoie mai mult pentru a ajuta la mentinerea si imbunatatirea aspectului sanatos al acesteia. Contine ingrediente esentiale de care are nevoie pielea ta : hidratare pana la 24 de ore, protectie cu spectru larg SPF 15, vitaminele B3, E si provitamina B5, ce regenereaza textura pielii si mentin aspectul sanatos al acesteia."
Imi place :
- are SPF 15
- are o consistenta "usoara", foarte buna pentru tenul gras
- hidrateaza foarte bine
- nu ingrasa tenul, intra repede in piele
Nu-mi place:
- nu am o parere prea buna despre ingrediente, dar nici nu stiu foarte multe despre ele. Are 3 tipuri de parabeni si 7 tipuri de alcooli. Din cate am citit si pe alte site-uri, alcoolul cu adevarat daunator este Alcohol Denat ( asa se gaseste inscris pe etichete ).
- desi am folosit-o cateva luni bune, poate chiar mai mult de jumatate de an, fara probleme, de ceva timp imi apar niste pete rosii pe pometi imediat ce o aplic. Avand in vedere ca am si ten cuperozic, e posibil sa nu fie tocmai adecvata tenului meu. Am auzit ca este si varianta pentru ten sensibil, dar nu am gasit-o nicaieri. Oricum am de gand sa imi caut o alta crema de fata si imediat ce o sa gasesc una buna o sa va anunt.
Pupici
NEXT: Pudre de fata. Best and Worst!
Totalul afișărilor de pagină
joi, 17 mai 2012
joi, 3 mai 2012
Review: produse La Roche-Posay
In primul rand as vrea sa va spun ca eu am tenul gras si foarte sensibil. Am avut o acnee de toata frumusetea o perioada de timp, asta pana m-am hotarat sa ma duc la dermatolog si am inceput bine-cunoscutul tratament cu Retin-A. Dupa un tratament de un an si jumatate, poate chiar mai mult, acneea a disparut complet ( imi mai apar cosuri cand si cand, dar e ok fata de ce a fost ), dar tenul meu a devenit foarte sensibil. Sincer cred ca tinde spre un ten cuperozic. Am pete rosii in zona pometilor si trebuie sa am foarte mare grija la orice pun pe fata. Din cate am auzit, cuperoza poate fi si ereditara, si cum mai am cazuri in familie, nu prea am ce sa fac.
Revenind la subiectul nostru de astazi, La Roche-Posay.. Eu am descoperit gama asta de produse cand faceam tratamentul anti-acnee. Dermatologul mi-a recomandat crema Hydraphase Legere, pentru ca tratamentul imi usca pielea foarte tare.
Ce spun ei: Crema Hydraphase Legere asigura hidratarea intensa si de durata a tenului.
Crema este ideala pentru orice tip de ten, gratie dublei inovatii - un polimer care elimereaza hidratantii activi in straturile superficiale ale pielii prin difuziune continua si un flacon anti-contaminare, care garanteaza prospetimea si eficacitatea activilor pana in ultima zi de tratament.
Compozitie: Apa termala La Roche Posay, polimer, glicerina.
Unul dintre lucrurile care mi-au placut foarte tare a fost faptul ca are putin ingrediente, ca si majoritatea produselor La Roche-Posay. Imi place ca intra repede in piele, nu ingrasa tenul, hidrateaza foarte bine si se potriveste la fel de bine tenului meu sensibil de acum, la fel cum se potrivea celui acneic de atunci.
Un alt produs, de data asta de curatare a fetei, este solutia micelara Effaclar, tot pentru ten gras si sensibil. Am cautat mult timp produse de curatare pentru ten gras si sensibil, dar am observat ca de cele mai multe ori tenul sensibil e asociat cu cel uscat, ceea ce mie mi se pare complet gresit. Asa ca am fost foarte incantata cand am gasit solutia asta micelara, mai ales ca nu are sapun, coloranti, alcool sau parabeni. Pe ea scrie ca are efect calmant si anti-iritant, ceea ce este foarte adevarat.
Ultimul de pe lista, dar la fel de important ca si celelalte, este gelul spumant purifiant Effaclar, pentru piele grasa si sensibila. La fel, fara sapun, alcool, coloranti sau parabeni si cu destul de putine ingrediente, este un gel bun de curatare daca ai tenul cu probleme. Eu una nu pot sa il folosesc zilnic, pentru ca apa de la chiuveta imi usuca fata foarte tare. Am incercat sa ma spal cu apa plata, dar e mai complicat si mult mai putin practic :)) Dar dintre toate gelurile incercate, asta imi usuca cel mai putin fata. Si mi se pare ca este si cel mai avantajos produs La Roche, avand in vedere ca are 400 ml si pretul nu e foarte mare.
Imi cer scuze ca nu am reusit sa fac poze la primele doua produse, dar le-am terminat de vreo saptamana si acum incerc ceva nou. O sa fac un review cat de curand cu o alternativa ceva mai ieftina a solutiei micelare.
NEXT: Olay Day Fluid pentru ten normal/gras
Pupici :)
Revenind la subiectul nostru de astazi, La Roche-Posay.. Eu am descoperit gama asta de produse cand faceam tratamentul anti-acnee. Dermatologul mi-a recomandat crema Hydraphase Legere, pentru ca tratamentul imi usca pielea foarte tare.
Ce spun ei: Crema Hydraphase Legere asigura hidratarea intensa si de durata a tenului.
Crema este ideala pentru orice tip de ten, gratie dublei inovatii - un polimer care elimereaza hidratantii activi in straturile superficiale ale pielii prin difuziune continua si un flacon anti-contaminare, care garanteaza prospetimea si eficacitatea activilor pana in ultima zi de tratament.
Compozitie: Apa termala La Roche Posay, polimer, glicerina.
Unul dintre lucrurile care mi-au placut foarte tare a fost faptul ca are putin ingrediente, ca si majoritatea produselor La Roche-Posay. Imi place ca intra repede in piele, nu ingrasa tenul, hidrateaza foarte bine si se potriveste la fel de bine tenului meu sensibil de acum, la fel cum se potrivea celui acneic de atunci.
Un alt produs, de data asta de curatare a fetei, este solutia micelara Effaclar, tot pentru ten gras si sensibil. Am cautat mult timp produse de curatare pentru ten gras si sensibil, dar am observat ca de cele mai multe ori tenul sensibil e asociat cu cel uscat, ceea ce mie mi se pare complet gresit. Asa ca am fost foarte incantata cand am gasit solutia asta micelara, mai ales ca nu are sapun, coloranti, alcool sau parabeni. Pe ea scrie ca are efect calmant si anti-iritant, ceea ce este foarte adevarat.
Ultimul de pe lista, dar la fel de important ca si celelalte, este gelul spumant purifiant Effaclar, pentru piele grasa si sensibila. La fel, fara sapun, alcool, coloranti sau parabeni si cu destul de putine ingrediente, este un gel bun de curatare daca ai tenul cu probleme. Eu una nu pot sa il folosesc zilnic, pentru ca apa de la chiuveta imi usuca fata foarte tare. Am incercat sa ma spal cu apa plata, dar e mai complicat si mult mai putin practic :)) Dar dintre toate gelurile incercate, asta imi usuca cel mai putin fata. Si mi se pare ca este si cel mai avantajos produs La Roche, avand in vedere ca are 400 ml si pretul nu e foarte mare.
Imi cer scuze ca nu am reusit sa fac poze la primele doua produse, dar le-am terminat de vreo saptamana si acum incerc ceva nou. O sa fac un review cat de curand cu o alternativa ceva mai ieftina a solutiei micelare.
NEXT: Olay Day Fluid pentru ten normal/gras
Pupici :)
miercuri, 2 mai 2012
Buna, fetelor!
Avand in vedere ca asta e prima postare, presupun va asteptati sa aflati cam despre ce vor fi si urmatoarele. Dupa cum probabil v-ati dat seama dupa titlu, o sa vorbim despre frumusete, in principal privind partea estetica si atat. Despre make-up, cosmetice, cum sa invatam sa alegem cosmeticele bune pentru fiecare dintre noi, cum sa ne intretinem frumusetea si tineretea cat mai mult timp, diferite trucuri si cam tot ce tine de beauty. Si mi-am propus sa fac foarte multe review-uri, sper sa va placa si voua. In rest, vom mai vedea ce se va intampla pe parcurs. Sper sa primesc din partea voastra cat mai multe sugestii si sfaturi, avand in vedere ca sunt noua in blogosfera.
Pupici
Avand in vedere ca asta e prima postare, presupun va asteptati sa aflati cam despre ce vor fi si urmatoarele. Dupa cum probabil v-ati dat seama dupa titlu, o sa vorbim despre frumusete, in principal privind partea estetica si atat. Despre make-up, cosmetice, cum sa invatam sa alegem cosmeticele bune pentru fiecare dintre noi, cum sa ne intretinem frumusetea si tineretea cat mai mult timp, diferite trucuri si cam tot ce tine de beauty. Si mi-am propus sa fac foarte multe review-uri, sper sa va placa si voua. In rest, vom mai vedea ce se va intampla pe parcurs. Sper sa primesc din partea voastra cat mai multe sugestii si sfaturi, avand in vedere ca sunt noua in blogosfera.
Pupici
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

